Skúšky - čo treba vedieť, ako prebiehajú (ZS 2015/16)

Moderators: Martin Sleziak, TomasRusin, Veronika Lackova, davidwilsch, jaroslav.gurican

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5546
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Skúšky - čo treba vedieť, ako prebiehajú (ZS 2015/16)

Post by Martin Sleziak »

To čo napíšem sem, je do značnej miery rovnaké ako to, čo som písal kedysi sem: viewtopic.php?f=6&t=403
Drobné odlišnosti sú spôsobené najmä rozdielmi medzi tým, čo som stihol prebrať na prednáške vtedy a teraz. (Ale oplatí sa vám pozrieť aj na starší post.)

Skúška začína spoločnou písomkou (4 príklady, 30 bodov). Potom si vytiahnete teóriu (3 otázky, 30 bodov).
(Teóriu nebudem skúšať všetkých naraz, otázky vždy dostane len niekoľko ľudí. Čiže keď vás bude veľa, možno niektorí z vás môžu ísť po písomke na obed a vrátiť sa na ústnu časť. Vždy sa dohodneme - podľa toho, koľko vás bude a koľko vám potrvá napísanie písomky.)

Čo treba vedieť
Stručne povedané - všetko čo som odprednášal + veci čo ste dostali naštudovať samostatne.
T.j. samostatne ste dostali naštudovať lineárne a direktné súčty priestorov - takže tie sa budú skúšať tak, ako keby som ich prednášal (teda aj s dôkazmi).
Treba vedieť všetko s ostatných kapitol s výnimkou:
  • Vecí, ktoré sú označené ako nepovinné. (Podkapitoly označené v texte s hviezdičkou.)
  • Vecí, ktoré som na prednáške preskočil a sľúbil, že ich neskúšam. (Občas som preskočil niečo s tým, že dôkaz je ľahký a pozriete si ho samostatne - také veci sa skúšajú. A preskočil som aj súčty podpriestorov, ktoré si máte samostatne naštudovať. Tieto veci sa skúšajú.) Konkrétne som preskočil podkapitolu hovoriacu o súvise medzi súčinom matíc a elementárnymi riadkovými operáciami - veta 5.6. (Nezaškodí, ak budete vedieť, že to tak funguje. Ale dôkazy z tejto časti vás skúšať nebudem.) Nerobil som ani vetu hovoriacu o tom, že každý podpriestor $F^n$ je množina riešení nejakého homogénneho systému lineárnych rovníc - veta 5.7.11. (Takže ani dôkaz tejto vety sa neskúša. Neznamená to, že sa nemôže objaviť na skúškovej písomke príklad takéhoto typu - na riešenie takéhoto príkladu nepotrebujete vedieť túto vetu a na cviku ste videli, že takýto príklad nie je príliš ťažký.)
  • Z kapitoly o determinantoch chcem, aby ste vedeli, všetky vety, ktoré sú v nej uvedené. (T.j. môžu sa objaviť na písomke príklady, kde sa vám budú hodiť.) Ale dôkazy budem skúšať iba tie, ktoré som aj odprednášal. (T.j. definícia determinantu, Sarrusovo pravdilo, $|A|=|A^T|$ a Laplaceov rozvoj.)
Detailný popis toho, čo som stihol odprednášať, je tu: viewtopic.php?f=6&t=706
Ak sa vám zdá, že som zabudol ešte vymenovať nejaké veci, čo sú v poznámkach, nerobil som ich na prednáške a sľúbil som, že sa nebudú skúšať, tak sa treba ozvať - najlepšie mailom alebo priamo v tomto topicu.

Pretože na písomkách počas semestra neboli žiadne príklady na determinanty ani na súčty podpriestorov, počítajte s tým, že príklady na tieto témy sa na skúškovej písomke objavia s vyššou pravdepodobnosťou.
Martin Sleziak
Posts: 5546
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky - čo treba vedieť, ako prebiehajú (ZS 2015/16)

Post by Martin Sleziak »

Skopírujem aj tieto veci zo starého topicu, keďže na prvú z nich ste sa pýtali aj dnes na prednáške. (Možno časom by sa niekto pýtal aj na tú druhú.)

Niekto z vás sa pýtal, či je nejaký hranica koľko minimálne bodov musíte mať zo semestra, ak chcete ísť na skúšku.
Nie, žiadna taká požiadavka nie je.
Samozrejme, treba počítať s tým, že ak máte málo bodov zo semestra, prejsť cez skúšku môže byť dosť ťažké. (Dolná hranica na E-čko je 50 bodov. Čiže ak zo semestra máte 0 bodov, museli by ste na skúške získať 50 bodov zo 60, ak chcete prejsť.)

Ešte som dostal mailom takúto otázku:
Este mam otazku ohladne toho, co mame mat oblecene na skusku - je povinny oblek alebo je v poriadku dojst normalne slusne obleceny?
Nie, oblek na skúške nie je povinný.
Post Reply