Info o skúške ZS 2012/13

Moderator: Martin Sleziak

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5537
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Info o skúške ZS 2012/13

Post by Martin Sleziak »

Na web som zavesil požiadavky na skúšku: http://msleziak.com/vyuka/2012/la/poziadavky_2012.pdf
Zatiaľ je tam napísané: "Tie časti kapitoly o determinantoch, ktoré som nestihol odprednášať, stačí vedieť bez dôkazov." Zajtra po prednáške upresním, čo konkrétne som nestihol; ak nejaké také veci zostanú.

Takisto máte na webe ukážku skúškového zadania, aby ste vedeli, čo zhruba môžete očakávať.

Zhruba povedané, skúša sa to, čo som odprednášal a navyše ste samostatne dostali naštudovať lineárne a direktné súčty.

Treba počítať s tým, že medzi príkladmi na skúške sa pomerne často objavia príklady zamerané na skalárny súčin. (Keďže z príkladov takéhoto typu ste neboli odskúšaní na písomke počas semestra.) Môžu to byť veci ako overenie, či je niečo skalárny súčin, nájdenie ortogonálneho doplnku (príklady takéhoto typu som dal sem na fórum a nejde o nič zložité, v jednom prípade iba overenie definície, v druhom to je vlastne sústava lineárnych rovníc) a hľadanie ortonormálnej bázy (jeden takýto príklad máte pomerne podrobne urobený v poznámkach). Tieto veci ste nerobili na cviku, ale snáď si ich z tých riešených príkladov budete vedieť pozrieť aj samostatne. (A ak by bol problém, tak je samozrejme možnosť konzultácií.)

Na skúške nebudem naraz skúšať viac ako 8 ľudí - teda ak vás bude viac, tak niektorí budú čakať. Čiže ak v AISe vidíte, že vás je veľa a viete sa medzi sebou nejako dohodnúť, tak môžete niektorí prísť už na 9.00 a niektorí až neskôr. (Nepíše sa spoločná písomka, každý dostane svoje zadania príkladov.)

Ešte možno spomeniem taký praktický detail. Na skúšku ku mne netreba chodiť v obleku. Keďže skúška bude v akváriu a v týchto učebniach zvykne byť dosť chladno, je hlavne rozumné sa obliecť dosť teplo.
Martin Sleziak
Posts: 5537
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Info o skúške ZS 2012/13

Post by Martin Sleziak »

Martin Sleziak wrote:Na web som zavesil požiadavky na skúšku: http://msleziak.com/vyuka/2012/la/poziadavky_2012.pdf
Zatiaľ je tam napísané: "Tie časti kapitoly o determinantoch, ktoré som nestihol odprednášať, stačí vedieť bez dôkazov." Zajtra po prednáške upresním, čo konkrétne som nestihol; ak nejaké také veci zostanú.
Už som tam doplnil, že z determinantov som nestihol podkapitolu Využitie determinantov -- výpočet inverznej matice pomocou determinantov a Cramerovo pravidlo.

Ešte by som mal doplniť aj túto informáciu: Sme dohodnutí tak, že ak niekto dostane inú známku ako FX a bude chcieť lepšiu, tak môže prísť na skúšku znovu - pokúsiť sa o lepšiu známku - pričom ju dostane zapísanú s pôvodným termínom. (T.j. ak napríklad dostanete na prvom termíne C, tak môžete prísť znovu; máte isté, že nebudete z predmetu mať horšie hodnotenie ako C a takisto to, že vaša známka - ak sa vám ju podarí zlepšiť - bude zapísaná ako riadny termín, nie prvý opravný termín.)
Post Reply