Písomka LS 2016/17

Moderator: Martin Sleziak

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5551
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Písomka LS 2016/17

Post by Martin Sleziak »

Dnes sme sa dohodli, že písomka bude z tém prebratých doteraz. Na písomke budú dva príklady a mala by byť stihnuteľná za 45 minút. (Ale ak bude treba, nejaký čas pridáme.) Budú to príklady na počítanie - samozrejme, aj pri počítaní je užitočné ovládať teóriu, aby ste vedeli, ako to treba rátať.

Na písomku by ste mali vedieť:
* zistiť, či je niečo skalárny súčin (teraz už pri tom viete využiť aj kritérium na kladnú definitnosť matice)
* vyrobiť z nejakej bázy ortogonálnu resp. ortonormálnu
* upraviť kvadratickú formu na kanonický tvar + zapísať príslušnú maticovú rovnosť, ktorú to dáva (t.j. napísať, ako vyzerajú matice $P$ a $D$, pre ktoré platí $PAP^T=D$)
* zistiť, či je daná symetrická matica kladne definitná
* zistiť, či je daná matica podobná s diagonálnou maticou + nájsť maticu prechodu a zapísať maticovú rovnosť (=nájsť P a D tak, že $PAP^{-1}=D$ alebo $PDP^{-1}=A$)
* pre zadanú symetrickú maticu nájsť ortogonálnu maticu P a diagonálnu maticu D tak, že $PAP^{-1}=PAP^T=D$

Na presnom termíne písomky sa dohodneme nabudúce. (Ak sa dá, skúste sa dohodnúť medzi sebou na nejakom termíne, ktorý vám vyhovuje.)
Martin Sleziak
Posts: 5551
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Písomka LS 2016/17

Post by Martin Sleziak »

Dohodli sme sa, že písomka je 3. mája (t.j. o tri týždne).
Našli sa dvaja ľudia, ktorí vtedy nemôžu, takže s nimi som sa dohodol, že si napíšu písomky o týždeň - počas prednášky - t.j. 19. apríla. Ak by ešte boli nejakí ďalší, ktorým nevyhovuje termín o tri týždne a chcú si to radšej napísať na budúci týždeň, tak mi napíšete mail (aby som vedel, koľko zadaní potrebujem mať nachystaných na budúci týždeň,)
A ak sa náhodou nájde niekto, kto by nemohol ani v jednom z týchto termínov, tak to už doriešime individuálne. (Ale dúfam, že takých prípadov veľa nebude - ideálne žiadne.)

Pripomeniem aj to, že 26. apríla je ŠVK - takže vtedy prednáška nebude. (V deň ŠVK zvykne byť dekanské voľno.)
Martin Sleziak
Posts: 5551
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Písomka LS 2016/17

Post by Martin Sleziak »

V AISe by ste mali vidieť svoje body z písomky.

A ak niekto používate VOTR tak môžete otestovať aj toto: https://github.com/fmfi-svt/votr/issues/81
Post Reply