Písomka LS 2020/21

Moderator: Martin Sleziak

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Písomka LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Na písomke budú dva príklady a mala by byť stihnuteľná za 45 minút. Budú to príklady na počítanie - samozrejme, aj pri počítaní je užitočné ovládať teóriu, aby ste vedeli, ako to treba rátať.

Na písomku by ste mali vedieť:
* zistiť, či je niečo skalárny súčin (teraz už pri tom viete využiť aj kritérium na kladnú definitnosť matice)
* vyrobiť z nejakej bázy ortogonálnu resp. ortonormálnu
* upraviť kvadratickú formu na kanonický tvar + zapísať príslušnú maticovú rovnosť, ktorú to dáva (t.j. napísať, ako vyzerajú matice $P$ a $D$, pre ktoré platí $PAP^T=D$)
* zistiť, či je daná symetrická matica kladne definitná
* zistiť, či je daná matica podobná s diagonálnou maticou + nájsť maticu prechodu a zapísať maticovú rovnosť (=nájsť P a D tak, že $PAP^{-1}=D$ alebo $PDP^{-1}=A$)
* pre zadanú symetrickú maticu nájsť ortogonálnu maticu P a diagonálnu maticu D tak, že $PAP^{-1}=PAP^T=D$

O termíne sa porozprávame na hodine - budúci týždeň hodina odpadne (veľkonočný pondelok). Čiže najbližší termín, ktorý prichádza do úvahy je o dva týždne.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Písomka LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Dohodli sme sa, že písomka bude o dva týždne, t.j. 12. apríla.

Stretneme sa v štandardnom čase 8.50.
Je vytvorený meeting (bude to v meetingu, ktorý je v kanáli)
Počítajte s tým, že na písomku máte cca hodinu - meeting som naplánoval do 10.00. (Je tam nejaká rezerva, aby ste mali čas riešenie odfotiť/oscanovať a poslať.)

Teams. Ako bude písomka prebiehať.
Zadanie dám ako pdf-ko do teams medzi Assignments na začiatku písomky.
Vy potom vaše riešenie môžete odovzdať cez teams alebo, ak vám to lepšie vyhovuje, tak mailom.

V princípe nie je vôbec žiadny problém, ak si počas písomky pozeráte poznámky, internet, čokoľvek. (Napokon, pri dištančne písanej písomke by som aj tak nemal veľmi možnosť,
Písomku by ste mali riešiť samostatne, aby som to mohol aspoň trochu kontrolovať, tak by som preferoval aby ste počas písomky mali zapnutú kameru. (Ak z nejakého dôvodu nemáte možnosť zapnúť si kameru, nič hrozné sa nedeje.)

Konzultácie. Ak pri príprave na písomku narazíte na nejaké problémy, dá sa pýtať na fóre alebo mailom - budem sa snažiť odpovedať.
Takisto sa dá dohodnúť na konzultáciách. (Ak budete mať niečo, čo by bolo krátke, tak sa môžete aj hocikedy keď ma v Teams vidíte prihláseného, či práve nemám čas. Ak by bolo treba dlhšie konzultácie, tak sa dá skúsiť dohodnúť nejaký termín.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Písomka LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Opravná písomka.
Kedysi som sľúbil, že počas skúškového bude možnosť napísať opravnú písomku.
Opravná písomka bude podobná ako písomka cez semester, čo sa týka počtu príkladov, náročnosti, času.
V MS Teams som pridal možnosť zahlasovať za termín písomky - tak tam prosím nejako zahlasuje (najmä ak máte záujem písať opravnú písomku) - na základe toho potom vyberiem nejaký termín.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Písomka LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Martin Sleziak wrote: Wed May 12, 2021 3:33 pm V MS Teams som pridal možnosť zahlasovať za termín písomky - tak tam prosím nejako zahlasuje (najmä ak máte záujem písať opravnú písomku) - na základe toho potom vyberiem nejaký termín.
Zatiaľ sa ako jediné odpovede vyskytli 24. máj alebo že neplánujete písať opravnú písomku.
Pridal som do AISu aj termín 24. mája na písomku. Pri prihlasovaní si je treba dať pozor a nepomýliť sa - či sa chcete prihlásiť na skúšku alebo na opravnú písomku. (Je o čosi lepšie, keď mám vopred z AISu zoznam prihlásených - aby som vedel, komu priradiť opravnú písomku.)
Opravná písomka bude v tom istom meetingu kde skúška.
Post Reply