Skúšky LS 2020/21

Moderator: Martin Sleziak

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Čo sa skúša:
Euklidovské vektorové priestory (Kapitola 1 v poznámkach)
Kvadratické formy (Kapitola 2)
Matica prechodu+podobnosť (3.1)
Podobnosť s diagonálnou maticou, Cayley-Hamiltonova veta (3.2)
Jordanov normálny tvar - treba vedieť ako vyzerá, vetu o existencii (tú sme mali bez dôkazu) + vedieť ho rátať (3.4)
Symetrické polynómy - tu mi stačí, keď viete rátať príklady. (Samozrejme, na to treba vedieť aj to, čo hovorí základná veta o symetrických polynómoch.)

Špeciálne napríklad témy ako PageRank alebo kužeľosečky (ktoré sú v texte - na prednáške sme ich nestihol) som bral skôr ako niečo, na čom som chcel ukázať, že veci čo sme sa učili sú na niečo užitočné resp. že sa z nich dá niečo zaujímavé dostať - teda nie ako témy, ktoré by som plánoval skúšať, resp. chcel od vás aby ste o nich na skúšku detailne vedeli veci čo sme spomenuli na hodine.

Priebeh skúšky:
20 bodov (+nejaké bonusy) sa dalo získať zo semestra.
80 bodov, ktoré máte možnosť získať na skúške, bude rozdelené medzi príklady a teóriu (40+40).
Skúška by začala od 8.00.
Vtedy dostanete zadania príkladov (tie sú rovnaké pre všetkých na termíne).
A tiež multiple-choice test z teórie. (Ten bude mať každý z vás svoj.)
Za multiple-choice test sa bude dať získať 30 bodov. Budú tam pomerne krátke otázky z teórie.
Na tieto dve časti (písomka a multiple-choice test) bude čas do 13.00.

Potom zostávajúcich 10 bodov bude za ústnu odpoveď. To bude typicky nejaká veta a jej dôkaz, ktoré by ste mi skúsili vysvetliť.
Tu budete mať hodinu na prípravu a potom za 30 minút by sa mohla dať stihnúť odpoveď. (Cez teams sa nejako dohodneme na poradí v akom pôjdete - je tam pripravený súbor, do ktorého by sa vám malo dať zapísať. Časy treba brať orientačne - možno niekedy odpoveď bude dlhšia, niekedy kratšia.)

Bodovanie
Treba počítať s tým, že v čase, keď bude začínať ústna odpoveď určite nebudem ešte mať opravené všetky písomky a testy. Čiže po ústnej odpovedi sa dozviete koľko bodov ste dostali na nej. Body za písomku a za test sa dozviete možno až neskôr - podľa počtu bodov vám potom vyjde známka.
Stupnica: A=aspoň 90 bodov, B=aspoň 80 bodov, C=aspoň 70 bodov, D=aspoň 60 bodov, E=aspoň 50 bodov.

Termíny
Skúsime dohodnúť na poslednej prednáške.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Čo sa môže používať na skúške.
Skúšky berte ako open-book, t.j. môžete používať poznámky, internet, počítač.
Samozrejme, všetko by ste mali riešiť samostatne,
Takisto ak si výsledok nejakého príkladu skontrolujete nejakým softom, stále by v odovzdanom riešení mali byť jasné vaše výpočty. (T.j. mali by ste to vedieť rátať aj bez použitia počítača.)

Na ústnej skúške od vás očakávam, že sami nejako napíšete dôkaz tvrdenia, na ktoré sa vás pýtam. (Aj tu si môžete pomôcť tým, že nazriete do poznámok. Ale mali by ste ho potom pri odpovedi odprezentovať tak, aby bolo jasné, že mu rozumiete.)
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Termíny
Termíny som vypísal na prvé tri pondelky v skúškovom období, t.j. 17., 24. a 31. mája. (Od 8.00, max. 10 ľudí.)
Ďalšie termíny budú pravdepodobne tiež pondelky - niektoré týždne ale v pondelok nebudem môcť. (Napríklad už teraz viem, že 21. júna nemôžem. A ešte nejaké ďalšie dátumy, kedy budem mať iné povinnosti, mi zrejme pribudnú.)
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Je ústna odpoveď povinná?

Post by Martin Sleziak »

Je ústna odpoveď povinná?

Keďže ste sa na to opýtali viacerí, tak by som možno mal napísať niečo aj k tomuto.
Chcel by som sa spýtať, že či je tá ústna skúška z Algebry 3 povinná v zmysle, ak by som napísal písomku + test celkom dobre (minimálne aspoň podľa môjho názoru), tak či by som sa mohol bez problémov rozhodnúť neísť na ústnu skúšku a teda dostať z nej 0b.
Samozrejme, nútiť vás nijako nemôžem. A je možné, že budete mať hodnotenie A už aj bez ústnej. (Ak by ste mali plný počet zo všetkých ostatných častí. Alebo aj ak by ste nejaké body stratili, ak máte nejaké bonusové body zo semestra.)
Myslím si ale, že ak je šanca zlepšiť si hodnotenie o jeden stupeň, tak prečo ju nevyužiť. (Prinajmenšom má človek istotu, že si ho ústnou odpoveďou nezhorší - body sa nedajú stratiť.)
Prinajmenšom by ste si mohli skúsiť vytiahnuť otázku - ak po prečítaní poviete, že s tou otázkou nič nespravíte, tak to uzavrieme na 0 bodov. Ale možno zistíte, že vám otázka z teórie vcelku sadla a možno si vylepšíte hodnotenie.

Tu treba myslieť asi aj na to, že v čase keď by ste mali ústnu, možno ešte nebudete vedieť počet bodov z písomky a z teórie.
Závisí aj od toho, koľko ľudí bude na termíne. Ak budú 3-4 ľudia, tak asi je šanca stihnúť opraviť písomku a test, kým sa začnú ústne odpovede. Ak na nejakom termíne bude 10 študentov, tak pochybujem, že do začiatku ústnych odpovedí by som to mal opravené. (Navyše sa veci môžu zdržať aj kadejakými technickými problémami.)
Mňa zaujímalo že ak by som to nejak hrozné pokazil (dôkaz na ústnej) či potom dostanem automaticky FX.
Výsledné hodnotenie sa získa na základe súčtu bodov jednotlivých častí. T.j. ústnou odpoveďou si nemôžete hodnotenie zhoršiť oproti tomu, aké hodnotenie vám vyjde ak spočítate iba body z ostatných častí.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Martin Sleziak wrote: Wed May 12, 2021 3:24 pm Termíny
Ďalšie termíny budú pravdepodobne tiež pondelky - niektoré týždne ale v pondelok nebudem môcť. (Napríklad už teraz viem, že 21. júna nemôžem. A ešte nejaké ďalšie dátumy, kedy budem mať iné povinnosti, mi zrejme pribudnú.)
Pridal som do AISu termíny 7. a 14. júna. (Ako som spomínal, 21. júna nemôžem.)
Uvidíme, či po týchto dvoch termínoch už budú mať všetci skúšku za sebou, alebo bude ešte treba nejaký ďalší termín.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Martin Sleziak wrote: Sat May 29, 2021 10:59 am Pridal som do AISu termíny 7. a 14. júna. (Ako som spomínal, 21. júna nemôžem.)
Uvidíme, či po týchto dvoch termínoch už budú mať všetci skúšku za sebou, alebo bude ešte treba nejaký ďalší termín.
S termínom 14. júna je ešte jeden drobný problém, že sa musím zúčastniť na schôdzi, ktorá začína od 13.30.
Tento termín to teda výnimočne bude tak, že písomka bude v štandardnom čase a ústne odpovede začnú potom až od 15.30.
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Do AISu som pridal termín 28. júna. (Posledný júnový pondelok.)
Ak by sa našiel ešte niekto, kto bude chcieť ísť na skúšku a nebude mu vyhovovať tento termín, tak sa skúsime dohodnúť individuálne, že kedy by mohol byť ešte nejaký ďalší termín. (S tým, že najbližšie dni budem v nejakých štátnicových komisiách a budem mať ešte aj nejaké iné povinnosti. Takže z mojej strany prichádzajú do úvahy len termíny od 23. júna.)
Martin Sleziak
Posts: 5517
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Skúšky LS 2020/21

Post by Martin Sleziak »

Ešte pribudol termín na stredu 30. júna.
Post Reply