Chýbajúce veci zo semestra
Pri niektorých veciach čo sme tento semester robili sme preskočili dôkaz.
Konkrétne sme dokazovali, že pre kardinály platí $(a^b)^c=a^{bc}$, rovnosti $a^b\cdot a^c=a^{b+c}$ a $(ab)^c=a^c\cdot b^c$ sme už nedokázali.
Pri dôkaze, že $|\mathbb R|=\mathfrak c$ sme použili desiatkový rozvoj a to kedy je jednoznačný. Mohli by sme skúsiť poriadne dokázať, ako to funguje s rozvojmi reálnych čísel. (Aj keď pri dôkaze by sme si asi namiesto desiatkovej sústavy vybrali dvojkovú.)
Tieto veci by sa vlastne podobali na doterajšie prednášky. Ak sa vrátime k niečomu zo semestra, možno zaujímavejšia by mohla byť Cantor-Bernsteinova veta.
Ešte raz o Cantor-Bernsteinovej vete
Dôkaz Cantor-Bernsteinovej vety, ktorý sme robil, bol taký že bol pomerne stručný a navyše používal nejaké veci o vzoroch a obrazoch, ktoré sa nám hodili inde. Bol v ňom však jeden z krokov, kde vôbec nebolo jasné prečo sme si vybrali množinu s ktorou chceme pracovať práve tak, ako sme to urobili.
Mohli by sme si ukázať iný dôkaz tejto vety, ktorý je síce zdĺhavejší, ale asi je intuitívne jasný, dokonca by som povedal, že keď človek tak trochu naznačí čo chceme robiť, tak sa naň dá prísť aj samostatne.
Prípadne by sme si mohli ešte povedať iný pohľad na ten pôvodný dôkaz, ktorý sme robili. Podobný dôkaz sa dá totiž urobiť v o čosi všeobecnejšom kontexte, pre pevné body monotónnych funkcií vo zväzoch.
Do zväzov sa určite púšťať nebudeme - nemáme na to potrebnú prípravu. Ale zato by sme si mohli ukázať niečo podobné pre jednotkový interval. Ak sa podarí, tak by mohlo byť vidieť podobnosť s dôkazom, ktorý sme robili. Navyše si pritom ukážeme niečo zaujímavé z analýzy. (Ak ste sa stretli s Banachovou vetou o pevnom bode, tak vám budú tieto veci povedomé.)
EDIT: Niečo k tomuto teraz už nájdete aj na stránke:
viewtopic.php?t=1275