Online editory

O veciach súvisiacich s používaním LaTeXu
Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5518
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Online editory

Post by Martin Sleziak »

Jedna z vecí, ktorá ľudí odrádza od TeX-u resp. môže im na začiatku narobiť problémy je inštalácia TeX-u (a vhodného editoru). Myslím si však, že dnes je to oveľa menším problém ako pár rokov dozadu. (Napríklad MikTeX vie doinštalovať chýbajúci balík prakticky bez zásahu užívateľa a funguje to pomerne spoľahlivo.)

Ak si však človek chce vyskúšať vytvoriť dokument v TeX-u a nechce/nevie si ho nainštalovať, existujú aj rôzne nástroje, ktoré mu umožnia spraviť to online. (Samozrejme, je to pomalšie ako pri inštalácii TeX-u na svojom počítači a nie je to vhodné na dlhé dokumenty.)

Viacero takýchto stránok je spomenutých tu: Compiling documents online - TeX.SE.

Ja som z nich skúšal iba latexlab - vyzeralo to byť použiteľné.
Martin Sleziak
Posts: 5518
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Online editory

Post by Martin Sleziak »

V poslednom čase som párkrát na rôzne účely vyskúšal writeLaTeX. Musím povedať, že som bol milo prekvapený.
Zvláda napríklad rozdelenie dokumentu na viacero menších súborov, vloženie obrázku (package graphicx) a aj BibTeX.

(Aj keď všetky veci som editoval v editore na počítači, len potom som to zavesil na web - keďže sa mi pohodlnejšie editujú veci v editore na ktorý som zvyknutý, než priamo v browseri. Viem si ale predstaviť, že by som hentakú možnosť vedel použiť na rôzne účely - napríklad, keď zdieľam s niekým nejaký súbor a chcem, aby ho mal možnosť upravovať; alebo keď chcem niekomu poslať nejaký text, ktorý ešte budem dopĺňať a upravovať, tak mu nemusím zakaždým mailom posielať novú verziu, má to stále na tej istej adrese. A je to aspoň nejaké náhradné riešenie, ak ste pri počítači, na ktorom nemáte nainštalovaný TeX.)

EDIT: WriteLatex medzičasom zmenil meno na Overleaf.
Wikpédia: Overleaf
Je spomenutý aj v tomto prehľade na WP: Comparison of TeX editors
Post Reply