Riešenie cez barycentrickú kombináciu.Nech $A, B, C, D \in \mathbb R^3$ sú body, ktoré neležia v~jednej rovine. Nech $T$ je ťažisko štvorstena $ABCD$ a $T_A$ je ťažisko steny $BCD$. T.j.
$$T=\frac14A+\frac14B+\frac14C+\frac14D \qquad \text{a} \qquad T_A=\frac13B+\frac13C+\frac13D.$$
Ukážte, že bod $T$ leží na priamke spájajúcej body $A$ a $T_A$.
Stačí si všimnúť, že
\begin{align*}
\frac14A+\frac34T_A
&= \frac14A + \frac34\left(\frac13B+\frac13C+\frac13D\right) \\
&= \frac14A+\frac14B+\frac14C+\frac14D \\
&= T
\end{align*}
Zistili sme, že $T$ je barycentrická kombinácia bodov $A$ a $T_A$, čo znamená, že leží na priame $AT_A$. $\square$
Všimnime si, že používame to, že sa dá zmysluplne "počítať" s barycentrickými kombináciami - kedysi sme si dokázali, že barycentrická kombinácia barycentrických kombinácií je barycentrická kombinácia: viewtopic.php?t=617
Dôležité je tiež uvedomiť si fakt, že barycentrické kombinácie dvoch bodov $X$ a $Y$ sú presne body na priamke $XY$. (Podobne z troch bodov dostaneme barycentrickými kombináciami nimi určenú rovinu, atď.)
V predošlom riešením sme koeficienty $\frac14$ a $\frac34$ uhádli. (Asi však boli vcelku uhádnuteľné, keď sa človek pozrie na vyjadrenie bodov $T_A$ a $A$. Navyše ak v dvojrozmere je ťažisko v tretine ťažnice, tak možno je celkom zmysluplný typ, že v trojrozmere by to mohlo byť v štvrtine.) Ale nebol by žiadny problém riešiť to bez hádania.
Ešte raz barycentricky.
Pýtame sa, či sa $T$ dá vyjadriť ako barycentrická kombinácia, teda či existuje reálne číslo $c\in\mathbb R$ tak, že $T=cA+(1-c)A$.
Chceme teda, aby platilo
\begin{align*}
cA+(1-c)T_A&=T\\
cA+(1-c)\left(\frac13B+\frac13C+\frac13D\right)&=\frac14A+\frac14B+\frac14C+\frac14D\\
cA+\frac{1-c}3B+\frac{1-c}3C+\frac{1-c}3D&=\frac14A+\frac14B+\frac14C+\frac14D
\end{align*}
To nastane ak $c=\frac14$, pretože vtedy aj $\frac{1-c}3=\frac14$.
Teda pre $c=\frac14$ máme skutočne rovnosť, bod $T$ je barycentrická kombinácia bodov $A$ a $T_A$, čiže leží na priamke určenej týmito bodmi. $\square$
Na to isté sa môžeme pozrieť aj afinnými očami.
Riešenie pomocou afinných súradníc.
Pozrime sa na celú situáciu v afinnej súradnicovej sústave $(A,\overrightarrow{AB},\overrightarrow{AC},\overrightarrow{AD})$.
V nej sú súradnice bodov s ktorými pracujeme takéto:
$A\equiv(0,0,0)$
$B\equiv(1,0,0)$
$C\equiv(0,1,0)$
$D\equiv(0,0,1)$
$T_A\equiv(\frac13,\frac13,\frac13)$
$T\equiv(\frac14,\frac14,\frac14)$
Z toho ľahko vidíme, že priamka $AT_A$ obsahuje je presne priamke $p\equiv\{(t,t,t); t\in\mathbb R\}$, čiže obsahuje aj bod $T$. $\square$
Drobná poznámka k označeniu: Pretože teraz píšeme súradnice bodu v nejakej afinnej súradnicovej sústave a nie priamo jeho zložky v $\mathbb R^3$, tak používame $\equiv$ a nie $=$. (Tak ste to zvykli robiť aj na prednáške.)