Prednášky ZS 2019/20

Moderators: Martin Sleziak, TomasRusin, Veronika Lackova, Nina Hronkovičová, bpokorna, davidwilsch, jaroslav.gurican, makovnik

Martin Sleziak
Posts: 5817
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Prednášky ZS 2019/20

Post by Martin Sleziak »

10. prednáška (25.11.):
Súčin matíc. Na súčin matíc sa dá pozerať aj takto: V matici AB budú lineárne kombinácie riadkov matice B. Matica A nám vlastne hovorí, aké koeficienty mám použiť v týchto lineárnych kombináciách.
Vyjadrenie lineárneho zobrazenia ako f(α)=αAf.
Inverzná matica. Podmienky, kedy je lineárne zobrazenie injektívne, surjektívne, bijektívne. Definícia inverznej matice. K matici A existuje inverzná práve vtedy, keď A je regulárna matica.
Izomorfizmus vektorových priestorov. Zadefinovali sme pojem izomorfizmu vektorových priestorov a ukázali sme, že každý konečnorozmerný vektorový priestor nad poľom F je izomorfný s Fn pre nejaké n.
Chvíľu som hovoril niečo o tom, že izomorfizmus vlastne hovorí o tom, že dva vektorové priestory sú "v podstate rovnaké".
Niečo podobné si môžete prečítať tu: viewtopic.php?t=495
(Izomorfizmus sme pre grupy nedefinovali; ale princíp je podobný.)
Ešte som na konci spomenul veci ako: (AB)1=B1A1, (A1)1=A, (AB)T=BTAT, (A1)T=(AT)1. (Dokázali sme z nich iba prvú rovnosť.)

Na prednáške nebudem robiť podkapitolu "elementárne riadkové operácie a súčin matíc". Nebudem z nej skúšať dôkazy - ale vedieť o súvise medzi súčinom a ERO sa oplatí. (A budete takéto niečo vidieť na cvičeniach.)
Martin Sleziak
Posts: 5817
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Prednášky ZS 2019/20

Post by Martin Sleziak »

11. prednáška (2.12.)
Sústavy lineárnych rovníc. Zadefinovali sme základné pojmy a ukázali si maticový zápis sústavy. Množina riešení sa nemení pri elementárnych riadkových operáciách. (Dôkaz som povedal pomerne stručne, ale ukázal som ešte jeden dôkaz založený na vzťahu riadkových operácií a násobenia matíc.)
Homogénne sústavy. Množina riešení homogénnej sústavy tvorí podpriestor. Ukázali sme si, ako vyzerá báza priestoru riešení a tiež to, že jeho dimenzia je nh(A). (Nerobil som vetu 5.7.11, ktorá hovorí, že každý podpriestor Fn je množinou riešení nejakej sústavy. Nebudem ju ani skúšať.)
Hodnosť transponovanej matice. Dokázali sme, že h(A)=h(AT).
Martin Sleziak
Posts: 5817
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Prednášky ZS 2019/20

Post by Martin Sleziak »

12. prednáška (9.12.)
Nehomogénne sústavy. Dokázali sme Frobeniovu vetu a vetu o súvise riešení homogénnej a nehomogénnej sústavy.
Jadro a obraz. Túto časť som na prednáške preskočil. Na skúške od vás budem chcieť aby ste z nej vedeli: Definíciu jadra a obrazu. Ako sa pomocou jadra a obrazu dá charakterizovať injektívnosť a surjektívnosť. (Tu sú dôkazy ľahké, takže tie si môžete pozrieť.) A bez dôkazu vetu o dimenzii jadra a obrazu, t.j. vetu ktorá hovorí, že pre lineárne zobrazenie f:VW platí dim(V)=dim(Kerf)+dim(Imf).
Determinanty. Na začiatku sme sa pozreli na plochu rovnobežníka resp. objem rovnobežnostena - aby sme neskôr videli, že to je to isté, čo dostaneme ako determinant. (Postup, ktorý sme robili, predpokladá že zo strednej školy poznáte vektorový súčin a skalárny súčin. Samozrejme, môžete sa zamyslieť aj nad tým, či by ste to isté vedeli odvodiť nejako inak. Na druhej strane, z vecí čo si neskôr ukážeme o determinante by mohlo byť vidieť, že zodpovedá ploche resp. objemu.)
Definícia determinantu. Stihli sme sa pozrieť na to, ako to vyjde pre matice 2×2. (Nabudúce sa pozrieme na 3×3.)
Martin Sleziak
Posts: 5817
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Prednášky ZS 2019/20

Post by Martin Sleziak »

Determinanty.
Výpočet determinantu pre matice rozmerov do 3×3. (Videli sme, že sme dostali to isté, čo minule keď sme počítali objem rovnobežnostena.)
Transponovaná matica má rovnaký determinant ako pôvodná, t.j |A|=|AT|. Ako menia riadkové úpravy determinant. (Dokázať som stihol výmenu riadkov, c-násobok. Ukázal som, aký je determinant matice, ktorá vznikla z dvoch matíc "súčtom v jednom riadku", kde ostatné riadky sú vo všetkých troch maticiach. Spomenul som - ale už nestihol dokázať - že determinant matice, kde sú dva riadky rovnaké, je nulový. Takisto to, že determinant sa nezmení, ak pripočítam násobok niektorého riadku
Determinant hornej trojuholníkovej matice. (Toto tiež bolo bez dôkazu - opäť som to iba spomenul)
Nestihol som Laplaceov rozvoj a ani determinant súčinu matíc - tieto veci spomeniete na cvičení, keď budete rátať nejaké príklady.

Veci o determinantoch som dokazoval trochu v inom poradí ako je v texte k prednáške. Najprv som - priamo z definície - dokázal že výmena riadkov mení znamienko. Toto by sa použilo na dôkaz, že ak sa v matici opakujú riadky, tak |A|=0. V poznámkach je to urobené v opačnom poradí, ale tam v dôkaze používam Laplaceov rozvoj, o ktorom som zatiaľ nehovoril.

Na stránke predmetu nájdete prehľad základných vecí o determinantoch (je tam aj zopár riešených príkladov).
Post Reply