Spoiler:
Hamiltonovské grafy.
Postačujúce podmienky: Pripomenuli sme Bondy-Chvátalovu vetu, z ktorej ako dôsledky dostaneme Diracovu aj Oreho vetu.
Nutná podmienka: Pre párne grafy musia byť obe časti grafu rovnako veľké, aby sme dostali hamiltonovský graf.
Petersenov graf. Ukázali sme, že Petersenov graf nie je hamiltonovský. A tiež to, že po vynechaní jedného vrcholu dostaneme hamiltonovský graf - t.j. Petersenov graf je hypohamiltonovský.
Fibonacciho čísla.
Trochu sme sa rozprávali o Fibonacciho číslach.
Povedali sme si definíciu. Pripomenuli sme Binetovu formulu $$F_n=\frac{\varphi^n-\psi^n}{\varphi-\psi}=\frac{\varphi^n-\psi^n}{\sqrt5}$$ a to, že sa dá odvodiť indukciou. (Pri dôkaze sme si tiež uvedomili, že postupnosti vyhovujúce rekurencii $A_{n+2}=A_{n+1}+A_n$ sú uzavreté vzhľadom na lineárne kombinácie.)
Pozreli sme sa na maticové vyjadrenie Fibonacciho čísel, t.j. na to, že platí $$\begin{pmatrix}
1 & 1 \\
1 & 0
\end{pmatrix}^n=
\begin{pmatrix}
F_{n+1} & F_n \\
F_n & F_{n-1}
\end{pmatrix}.$$
Rozmysleli sme si, že vďaka podobnosti s diagonálnou maticou $\operatorname{diag}(\varphi,\psi)$ vieme aj z tohto vyjadrenia dostať Binetov vzorec.
Pri výpočte charakteristického polynómu sme spomenuli to, ako jeho koeficienty súvisia so stopou a determinantom: viewtopic.php?t=642
Povedali sme si ako $n$-tú mocninu matice (a teda aj Fibonacciho čísla) vieme počítať o čosi efektívnejšie, než postupnosť vypočítať $A^1, A^2, A^3, \ldots, A^n$; v skutočnosti nám stačí rádovo $\log_2 n$ mocnín matice $A$. Wikipédia: Exponentiation by squaring.
Niečo o Fibonacciho číslach a maticiach je aj tu: viewtopic.php?ft=640