Page 1 of 1

Ťaháky - oficiálne aj neoficiálne

Posted: Mon Apr 10, 2017 5:25 am
by Martin Sleziak
Dostal som mailom takúto otázku:
Ešte by sme sa chceli spýtať, či môžeme pri skúške používať prehľad operácií s kardinálnymi číslami.
Keď už je o tom reč, využijem to aj na to, aby som pripomenul, ako študijný poriadok rieši ťaháky a odpisovanie: viewtopic.php?t=560

Počítam s tým, že tie veci, ktoré tam boli vymenované už budete na písomke vedieť, takže na písomke nebudete mať k dispozícii tento prehľad alebo nejaký iný "oficiálne povolený ťahák".
(Možno som to mal spomenúť explicitne - ale bral som to tak, že keď som o tom nehovoril, tak automaticky sa žiadne materiály pri písomke nepoužívajú. Predpokladám, že aj na iných predmetoch ak píšete open-book písomky alebo máte niečo povolené používať, tak to je dopredu ohlásené.)

Nemyslím si, že toho je až tak veľa - skoro všetky vzťahy sú také, ako ste zvyknutí z prirodzených čísel. Treba si iba dať pozor na to, že nerovnosti sú všade neostré. A azda sú tam zo dve menej obvykle vyzerajúce nerovnosti pri umocňovaní.
Spoiler:
Je mi jasné, že v záverečnom roku štúdia asi máte dosť starostí s diplomovkou a už myslíte aj na štátnice. Ale aj tak by som asi nemal známky ani v poslednom ročníku rozdávať "zadarmo".
Keď sa pozriete na to, že tento predmet má 4 kredity, tak si myslím, že asi až tak veľa práce si to, čo som od vás chcel, nevyžiadalo.

Starý študijný poriadok explicitne hovoril, že 1 kredit by mal zodpovedať 27 hodinám práce študenta. Nový ŠP to už takto neformuluje - hovorí iba o jednej šesťdesiatine ročnej záťaže - ale asi sa to dá brať ako hrubý odhad toho, čo by mal znamenať 1 kredit.
Myslím si, že to čo ste potrebovali robiť zatiaľ - prednášky, riešenie domácich úloh, príprava na písomku - tak to asi dokopy 100 hodín nebolo.