Page 1 of 1

Komplexné čísla ZS 2016/17

Posted: Mon Oct 02, 2017 3:29 pm
by Martin Sleziak
Ako som spomínal, v prípade záujmu by som mohol niekedy porozprávať niečo o komplexných číslach. Najmä pre tých, ktorí komplexné čísla na strednej škole nemali - ale aj niekto, čo ich už ovláda, si môže veci o nich zopakovať.

Komplexné čísla sú určite vec, ktorú by mal ovládať každý absolvent matfyzu. Na tej prednáške by som prebral zhruba to, čo je v dodatku venovanom komplexným číslam v tomto texte.
  • Algebraický tvar komplexného čísla, počítanie s ním.
  • Goniometrický tvar komplexného čísla, prevod medzi algebraickým a goniometrickým tvarom, počítanie s goniometrickým tvarom - Moivrova veta.
  • Riešenie kvadratických rovníc (s reálnymi aj komplexným koeficientami.)
  • Riešenie binomických rovníc
Čiže je na vás pozrieť sa, či veci, ktoré tam sú ovládate a podľa toho sa rozhodnúť, či by takáto prednáška bola užitočná. To čo tam je, sa dá stihnúť za necelé dve prednášky.

Môžem to ale ešte aj stručne zhrnúť takto - ak viete riešiť úlohy takého typu aké tu vymenujem, tak sa tam asi nedozviete nič nové:
  • $(1+\sqrt 3i)\cdot(\sqrt 3+i)=\ldots$?
  • Nájdite goniometrický tvar čísla $(1+i)(1-i)$.
  • Nájdite komplexné riešenia rovnice a) $x^2-4x+13=0$; b) $x^2-(1+2i)x-3+i=0$. (T.j. kvadratické rovnice s reálnymi a komplexnými koeficientami.)
  • Vyriešte rovnice: a) $z^2=\frac{1-3i}{1+3i}-\frac15+\frac35i$; b) $z^6=i$; c) $\frac{z^4}8+i\sqrt3=-1$; d) $z^4=1+i$. (T.j. rovnice tvaru $x^n=b$, kde $n$ je zadané prirodzené číslo a $b$ je zadané komplexné číslo.)
  • Viete pomocou komplexných čísel dostať vzorec pre $\cos(x+y)$?
Na termíne sa skúsime ešte niekedy dohodnúť - jeden z možných návrhov by bol v pondelok v čase toho 3-hodinového okna začínajúceho od 14.00, kedy by ste v rozvrhu nemali mať nič.

Samozrejme, tým že budete počúvať dve prednášky niečo o komplexných číslach si ich určite neosvojíte. Na to, aby si človek zvykol s nimi robiť a vedel ich používať, určite treba, aby si aspoň samostatne vyskúšal niečo s nimi vyrátať. (Nejaké cvičenia sú aj v texte k prednáške v časti o komplexných číslach.)

Re: Komplexné čísla ZS 2016/17

Posted: Tue Oct 03, 2017 5:23 pm
by Martin Sleziak
Dohodli sme sa, že komplexné čísla budú najbližšie dva pondelky (t.j. 9. a 16. októbra) od 14.50.
Asi mi bude stačiť aj menej času, ale počítajme 2-krát dve vyučovacie hodiny. (T.j. končili by sme 16.20.)
Rezervoval som miestnosť F1-108. (Ak by sa miestnosť ešte zmenila, tak dám vedieť.)

Re: Komplexné čísla ZS 2016/17

Posted: Mon Oct 09, 2017 4:20 pm
by Martin Sleziak
Čo sme stihli zatiaľ:
Zadefinovali sme komplexné čísla a ukázali, ako sa s nimi počíta (súčet, súčin, delenie). Ukázali sme si, že sčitovanie a násobenie komplexných čísel sa "správa rozumne" (t.j. že komplexné čísla tvoria pole).
Ukázali sme si goniometrický tvar komplexného čísla. (Ešte by som mal nabudúce ukázať aspoň na jednom príklade to, ako sa dá prevádzať medzi goniometrickým tvarom a algebraickým tvarom.) Ako posledné sme stihli ukázať Moivrovu vetu.

Zhruba som išiel podľa týchto poznámok a zašiel som vetu B.2.3.
Nehovoril som nič o komplexne združených číslach (definícia B.1.7 a úloha B.1.1 v poznámkach) - vrátim sa k nim nabudúce.

V súvislosti s dôkazom, že komplexné čísla skutočne tvoria pole, som spomenul, že niektoré veci sme teraz dokazovali dosť ťažkopádne a neskôr, keď sa naučíme niečo o maticiach, tak sa budú dokázať ľahšie. (Vyjdú skoro zadarmo z vecí, ktoré budete vedieť o maticiach.) Ak si teda na to spomeniete niekedy koncom semestra, keď už budete vedieť niečo o násobení matíc, inverzných maticiach, determinantoch, tak sa môžete pozrieť sem: viewtopic.php?t=571 (Alebo sa skúsiť aj sami zamyslieť nad tým, či by ste nevedeli vymyslieť nejaké vhodné matice, ktoré by mohli súvisieť s komplexnými číslami.)

Re: Komplexné čísla ZS 2016/17

Posted: Mon Oct 16, 2017 5:00 pm
by Martin Sleziak
Dnes sme si povedali o komplexne združených číslach. Ukázali sme si, že komplexné čísla môžu pomôcť odvodiť vzorec pre $\cos nx$ a $\sin nx$. (Dajú sa použiť pri veľa ďalších trigonometrických vzorcoch, toto bol len jeden príklad možného použitia.)
Ukázali sme si, ako sa dajú riešiť binomické rovnice a kvadratické rovnice (s reálnymi koeficiantami resp. s komplexnými koeficientami).
Ešte som stručne spomenul, že v komplexných číslach má každý polynóm koreň. (Tomuto výsledku sa niekedy hovorí základná veta algebry.)