3. týždeň. (7.3.)
Ukázali sme, že $(S_n,\circ)$ (permutácie $\{1,2,\dots,n\}$) tvoria grupa a pre $n=3$ je nekomutatívna. (A takmer rovnako vieme zdôvodniť, že je nekomutavína pre $n\ge3$.)
Ukázali sme, že $id_G\colon G\to G$ je homomorfizmus a tiež konštantné zobrazenie $f\colon G\to H$, $f(x)=e_H$, je homomorfizmus.
Ukázali sme si izomorfizmus medzi $(\mathbb Z_4,\oplus)$ a $(\mathbb Z_5\setminus\{0\},\odot)$. Trochu sme hovorili o tom, čo vlastne znamená, že dve grupy sú izomorfné - opäť pridávam tú istú linku, ktorú som už spomenul viackrát:
viewtopic.php?t=495
Viacero úloh typu: "Zistite, či grupy $G$ a $H$ sú izomorfné."
a) $G=\mathbb Z_6$, $H=\mathbb Z_4$
b) $G=\mathbb Z_6$, $H=S_3$
c) $G=(\mathbb R\setminus\{0\},\cdot)$, $H=(\mathbb Q\setminus\{0\},\cdot)$
d) $G=(\mathbb R,+)$, $H=(\mathbb R\setminus\{0\},\cdot)$
e) $G=(\mathbb R,+)$, $H=(\mathbb R^+,\cdot)$
f) $G=\mathbb Z$, $H=\mathbb Z\times \mathbb Z_2$
Na konci sme sa ešte pozreli na to, že grupový homomorfizmus je injektívny práve vtedy, keď $\operatorname{Ker} f=\{e\}$ (=jadro obsahuje iba neutrálny prvok).
Pri niektorých úlohách sme využívali kardinalitu, špeciálne to že $\aleph_0<2^{\aleph_0}$. Padla otázka, či platí $\aleph_1=2^{\aleph_0}$. Odpoveď je, že takéto tvrdenie sa nedá ani dokázať ani vyvrátiť. Niečo viac o tomto probléme (ktorému sa zvykne hovoriť hypotéza kontinua) vrátane nejakých odkazov na literatúru som napísal tu:
viewtopic.php?t=1223