V podstate to čo ideme urobiť je, že na determinant sa budeme pozerať ako na funkciu jeho riadkov, t.j. na vstupe dostaneme nejakých $n$ vektorov z $V=F^n$, t.j ak máme vektory $\vec a_1, \vec a_2,\dots,\vec a_n$, tak sa budeme pozerať na funkciu $D\colon V^n\to F$
$$D(\vec a_1, \vec a_2,\dots,\vec a_n)=\det\begin{pmatrix}\vec a_1\\ \vec a_2\\ \dots\\\vec a_n\end{pmatrix},$$
ktorá $n$-tici vektorov priradí determinant matice, ktorej riadky sú tvorené týmito vektormi.
To, čo si chceme rozmyslieť, je že ak zafixujeme $n-1$ vektorov a meníme len jeden zostávajúci riadok, tak dostaneme lineárnu funkciu $V\to F$.
Tvrdenie. Majme vektory $\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, \vec a_{i+1},\dots,\vec a_n\in F^n$. Potom pre ľubovoľné $c\in F$ a ľubovoľné $\vec x,\vec y\in F^n$ platí:
\begin{gather*}
D(\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, c\cdot\vec x,\vec a_{i+1},\dots,\vec a_n)=c\cdot D(\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, \vec x,\vec a_{i+1},\dots,\vec a_n)\\
D(\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, \vec x+\vec y,\vec a_{i+1},\dots,\vec a_n)=D(\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, \vec x,\vec a_{i+1},\dots,\vec a_n)+D(\vec a_1, \dots,\vec a_{i-1}, \vec y,\vec a_{i+1},\dots,\vec a_n)
\end{gather*}
Prvá z uvedených vlastností je len ináč zapísané tvrdenie o tom, ako sa zmení determinant ak $i$-ty riadok vynásobíme konštantou $c$. Dôkaz tohoto tvrdenia ste videli na prednáške.
Druhú časť nie je ťažké dokázať priamo z definície - ak ste si už pozerali nejaké dôkazy takého typu ako boli na prednáške, tak odporúčam vyskúšať si to.
Spoiler:
Terminológia. Ukázali sme, že keď sa pozeráme na jednu konkrétnu premennú, tak dostanem lineárne zobrazenie. Pretože to platí pre každú premennú, tak o zobrazení $D$ hovoríme, že je multilineárne.
Okrem toho o zobrazení $D(\vec a_1, \vec a_2,\dots,\vec a_n)$ vieme z prednášky, že ak vymeníme dva parametre, tak sa zmení znamienko. Takéto zobrazenie voláme alternujúce zobrazenie.
Wikipédia: