6. prednáška: (28.10.)
Faktorové zobrazenia a faktorové priestory.
Príklady (kružnica, valec a
tórus,
Möbiov pásik,
Kleinova fľaša.) Nejaké obrázky a animácie sa dajú nájsť tu:
viewtopic.php?t=1897
Topologický súčin.
Definícia karteziánskeho súčinu (nekonečne veľa) množín, projekcie. (A neskôr sme ešte zaviedli aj označenia pre zobrazenia do súčinu.)
Súčin topologických priestorov sme definovali priamo pre prípad súčinu ľubovoľného systému. (Ale trochu sme sa potom vrátili aj k tomu ako to vyzerá pre dva priestory.)
Ako subbázu sme zobrali všetky množiny tvaru $p_i^{-1}[ U ]$, kde $U$ je otvorená v $X_i$. Báza topológie pre topologický súčin = súčiny otvorených množín, kde s výnimkou
konečne veľa miest berieme celý priestor.
Projekcia je otvorené spojité zobrazenie. (Vo všeobecnosti nemusí byť uzavretá.)
Zobrazenie $f\colon Y\to \prod_{i\in I}X_i$ je spojité práve vtedy, keď všetky $p_i\circ f$ sú spojité. (Ako dôsledok dostaneme výsledok o spojitosti zobrazení $\langle f_i\rangle$ a $\prod f_i$.)
Spomenul som, že súčin je špeciálny prípad
iniciálnej topológie a faktorový priestor je špeciálny prípad
finálnej topológie. (Ale nedefinoval som tieto dva pojmy - len som chcel spomenúť, že existujú nejaké podobné zovšeobecnenia o topológiách určenými spojitosťou istého systému zobrazení.)
Box topology - keby sme zobrali bázu, kde by sme brali otvorené podmnožiny pre každý index (nie iba konečne veľa), tak by sme dostali inú topológiu na súčine, ktorá už nemá také pekné vlastnosti. (Ako napríklad: popis spojitosti, konvergencia je konvergencia po súradniciach.
Tichonovova veta - súčin kompaktných priestorov je kompaktný. S výnimkou charakterizácie spojitosti sú to veci, ktoré ešte len budeme preberať.)
Topologický súčet
Len informatívne som spomenul, že existuje aj
topologický súčet priestorov. Táto konštrukcia je výrazne jednoduchšia než súčin. Spomenul som iba definíciu a nejaké veci o spojitosti zobrazenia zo súčtu. (A azda bolo trochu vidieť, že sa to podobalo na výsledky pre súčin ale s "otočenými šípkami".)
Ešte raz zopakujem to, že aj topologický súčet aj iniciálnu a finálnu topológiu som spomenul naozaj iba informáciu, že takéto niečo existuje. Asi sú