Videá s prednáškami

Moderator: Martin Sleziak

Martin Sleziak
Posts: 5522
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Videá s prednáškami

Post by Martin Sleziak »

Martin Sleziak
Posts: 5522
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Videá s prednáškami

Post by Martin Sleziak »

Kvadratické kongruencie. Definícia kvadratických zvyškov a nezvyškov. Legendrov symbol. Eulerovo kritérium.
Vyjadrenie $\left(\frac{-1}p\right)$ a $\left(\frac{2}p\right)$. Existuje nekonečne veľa prvočísel tvaru $4k+1$. Existuje nekonečne veľa prvočísel tvaru $8k+7$. Ako som spomínal, Dirichletova veta nám dáva tento výsledok pre veľa aritmetických postupností - dôkaz však nie je jednoduchý. Pre niektoré postupnosti to vieme dokázať vcelku elementárne: viewtopic.php?t=794
Ukázali sme, že ak $p=4k+3$, tak $q=2p+1$ je prvočíslo p.v.k $q\mid M_p$. Wikipédia: Sophie Germain primes.

Video: 42legendre.mkv a 42legendre.mp4
Slajdy a tabuľa: 42legendre.pdf a 42legendre.zip
Martin Sleziak
Posts: 5522
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Videá s prednáškami

Post by Martin Sleziak »

12. prednáška (10.12.):
Legendrov symbol. Gaussova lema. Vyjadrenie Legendrovho symbolu ako $\left(\frac{a}{p}\right)=(-1)^{\sum\limits_{k=1}^{(p-1)/2}\left\lfloor\frac{ak}p\right\rfloor}$ pre nepárne $a$.
Zákon kvadratickej reciprocity. Dokázali sme zákon kvadratickej reciprocity. (V poznámkach máte dva dôkazy, ja som z nich robil len prvý.) Spomeniem, že sa dá nájsť veľa rôznych dôkazov zákona kvadratickej reciprocity.
Ukázali sme na jednom konkrétnom príklade použitie zákona kvadratickej reciprocity na výpočet Legendrovho symbolu.

Video: 43recip.mkv a 43recip.mp4
Slajdy a tabuľa: 43recip.pdf a 43recip.zip
Martin Sleziak
Posts: 5522
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Re: Videá s prednáškami

Post by Martin Sleziak »

Jacobiho symbol. Zadefinovali sme Jacobiho symbol, ukázali sme jeho vlastnosti, vrátane zákona kvadratickej reciprocity. Ukázali sme, ako sa dá použiť na efektívnejší výpočet Legendrovho symbolu.
Pre neštvorec existuje nekonečne veľa prvočísel modulo ktoré je to kvadratický zvyšok.

Video: 44jaco.mkv a 44jaco.mp4
Slajdy a tabuľa: 44jacobi.pdf a 44jacobi.zip
Post Reply