Kardinalita danej množiny$\newcommand{\alnul}{\aleph_0}\newcommand{\mfr}[1]{\mathfrak{#1}}\newcommand{\abs}[1]{|#1|}
\newcommand{\R}{\mathbb R}\newcommand{\C}{\mathbb C}\newcommand{\Q}{\mathbb Q}\newcommand{\N}{\mathbb N}\newcommand{\Lra}{\Leftrightarrow}\newcommand{\Ra}{\Rightarrow}$
Tu je v každom z príkladov veľa možností riešenia. Nejaké skúsim napísať.
Vypočítajte kardinalitu množiny $\R^{\R\times\R}$.
$\abs{\R^{\R\times\R}} = \mfr c^{\mfr c\cdot \mfr c} \overset{(1)}= \mfr c^{\mfr c}\overset{(2)}=2^{\mfr c}$
(1): $\mfr c\cdot\mfr c$ môžeme overiť takto: $\mfr c\cdot\mfr c= 2^{\alnul}\cdot 2^{\alnul} = 2^{\alnul+\alnul} = 2^{\alnul}$
(2): $\mfr c^{\mfr c}=2^{\mfr c}$ môžeme overiť tak, že dokážeme obe nerovnosti.
Z $2<\mfr c$ vyplýva $2^{\mfr c}\le \mfr c^{\mfr c}$.
Obrátene máme $\mfr c^{\mfr c}\le 2^{\mfr c\cdot\mfr c}\overset{(1)}=2^\mfr c$. (V prvom kroku sme využili $a^b\le 2^{ab}$.)
Vypočítajte kardinalitu množiny $(\R\times\R)^{\R}$
$\abs{(\R\times\R)^{\R}}=(\mfr c\cdot \mfr c)^{\mfr c} \overset{(1)}=\mfr c^{\mfr c}\overset{(2)}=2^{\mfr c}$
Vypočítajte kardinalitu množiny $(\R\times\R)^{\N\times\N}$.
$\abs{(\R\times\R)^{\N\times\N}}=(\mfr c\cdot\mfr c)^{\alnul\cdot\alnul}=(\mfr c)^{\alnul}\overset{(3)}=\mfr c$
Vypočítajte kardinalitu množiny $(\R^\N)\times(\N^\R)$.
$\abs{(\R^\N)\times(\N^\R)} = \mfr c^{\alnul} \alnul^{\mfr c}\overset{(3)}=\mfr c \alnul^{\mfr c} \overset{(4)}= \mfr c \cdot 2^{\mfr c}\overset{(6)}=2^{\mfr c}$
(3) Platí $\mfr c^{\alnul}=\mfr c$, lebo $\mfr c^{\alnul}=(2^{\alnul})^{\alnul}=2^{\alnul\cdot\alnul}=2^{\alnul}=\mfr c$
(4) Rovnosť $\alnul^{\mfr c}=2^{\mfr c}$ dokážeme tak, že overíme obe nerovnosti.
Z $2<\alnul$ dostávame $2^{\mfr c}\le \alnul^{\mfr c}$.
Súčasne platí $\alnul^{\mfr c}\le\mfr c^{\mfr c}\overset{(2)}=\mfr c$.
Iná možnosť na overenie druhej nerovnosti: $\alnul^{\mfr c}\le 2^{\alnul\cdot\mfr c}\overset{(5)}=2^{\mfr c}$
(5) Rovnosť $\alnul\cdot\mfr c=\mfr c$ vyplýva z $\mfr c\le \alnul\cdot \mfr c\le \mfr c\cdot\mfr c\overset{(1)}=\mfr c$.
(6) Rovnosť $\mfr c\cdot 2^{\mfr c}=2^{\mfr c}$ vyplýva z $2^{\mfr c} \le \mfr c\cdot 2^{\mfr c} \le 2^{\mfr c}\cdot 2^{\mfr c} = 2^{\mfr c+\mfr c} \le 2^{\mfr c\cdot\mfr c}\overset{(1)}=2^{\mfr c}$.
Rovnosť kardinálov
Dokážte $\mfr c\cdot\mfr c^{\mfr c}\cdot\alnul^{\mfr c}=2^{\mfr c}$.
(a) Ukážeme $2^{\mfr c}=\alnul^{\mfr c}=\mfr c^{\mfr c}$ sériou nerovností: $2^{\mfr c}\le\alnul^{\mfr c}\le\mfr c^{\mfr c}\le 2^{\mfr c\cdot\mfr c}\overset{(1)}=2^{\mfr c}$.
(b) Platí $\mfr c+\mfr c$. Stačí si uvedomiť, že $\mfr c\le \mfr c+\mfr c\le \mfr c\cdot \mfr c\overset{(1)}=\mfr c$.
(c) Platí $\mfr c\cdot 2^{\mfr c}=2^{\mfr c}$. Vyplýva to z nerovností $2^{\mfr c}\le \mfr c\cdot2^{\mfr c} \le 2^{\mfr c}\cdot2^{\mfr c}=2^{\mfr c+\mfr c}\overset{(b)}=2^{\mfr c}$.
Teraz už máme nachystané všetko na to, aby sme overili:
$\mfr c\cdot\mfr c^{\mfr c}\cdot\alnul^{\mfr c} \overset{(a)}= \mfr c \cdot 2^{\mfr c} \cdot 2^{\mfr c} = \mfr c \cdot 2^{\mfr c+\mfr c}\overset{(b)} = \mfr c\cdot 2^{\mfr c}\overset{(c)}=2^{\mfr c}$
Dokážte $2^{\alnul}\cdot2^{\mfr c}={\mfr c}^{\alnul}\cdot \alnul^{\mfr c}$.
V (c) sme ukázali, že ľavá strana je $\mfr c\cdot 2^{\mfr c} = 2^{\mfr c}$.
Na úpravu pravej strany použijeme $\mfr c^{\alnul}=\mfr c$ a $\alnul^{\mfr c}=2^{\mfr c}$ - dokázané v (5) a (4).
Dostaneme, že pravá strana je
$\mfr c^{\alnul}\cdot \alnul^{\mfr c}=\mfr c \cdot 2^{\mfr c}\overset{(c)}=2^{\mfr c}$
Dokážte $2^{(\mfr c^{\alnul})}.{\alnul}^{\mfr c}=2^\mfr c$.
Už vieme z (a), že $\alnul^{\mfr c}=2^{\mfr c}$ z (3) $\mfr c^{\alnul}=\mfr c$. Dostaneme teda:
$2^{(\mfr c^{\alnul})}\cdot{\alnul}^{\mfr c}=2^{\mfr c}\cdot2^{\mfr c}=2^{\mfr c+\mfr c}\overset{(a)}=2^{\mfr c}$
Dokážte $2^{\alnul}\cdot\alnul^{\alnul}\cdot\mfr c^{\alnul}=\mfr c$.
Chyby, ktoré sa vyskytli:
Niektorí ste chceli v riešení použiť, že $a^b=2^{ab}$. Na prednáške sme dokazovali iba to, že $a^b \le 2^{ab}$. Rovnosť, ktorú ste chceli použiť ani nemusí platiť. Vyskúšajte si to pre $a=\alnul$ a $b=1$. Alebo, ak preferujete príklad, kde sú $a$ aj $b$ nekonečné kardinály, tak $a=\mfr c$ a $b=\alnul$.
Vetu, že platí $\alnul+a=a$ pre nekonečný kardinál sme mali na prednáške. (Teda napríklad $\alnul+\mfr c=\alnul$ sa môže použiť bez zdôvodnenie, reps. ako zdôvodnenie stačilo spomenúť vetu z prednášky.)
Nedokazovali sme však, že platí $\alnul\cdot a=a$. Čiže napríklad ak ste potrebovali $\alnul\cdot\mfr c=\mfr c$, tak k tomu bolo treba uviesť aj nejaké zdôvodnenie.
Našli sa ľudia, ktorí používali ako zdôvodnenie nejakej rovnosti to, že pre nekonečné kardinály platí $ab=b$ ak $a\le b$. Platnosť tejto veci (za predpokladu axiómy výberu) sme síce spomenuli, ale nedokazovali. (Výslovne ste mali spomenuté, ktoré veci môžete používať - iba tie, čo boli dokázané na prednáške. Na papieroch s príkladmi z cvík to máte ešte raz explicitne spomenuté.) Tento fakt je pre nás teda užitočnou pomôckou - vieme, aký výsledok by sme mali dostať - ale chceme v rovnostiach použiť len tie veci, ktoré vieme aj dokázať.
V jednej písomke sa objavili takéto dve "odvodenia":
$\alnul<\mfr c$ $\Ra$ $2^{\alnul}<2^{\mfr c}$
$2<\alnul$ $\Ra$ $2^{\mfr c}< \alnul^{\mfr c}$
My sme dokazovali veci o monotónnosti umocňovania, ale vždy iba s neostrou nerovnosťou. (A aspoň pri niektorých sme si aj na príklade ukázali, že s neostrou nerovnosťou tieto tvrdenia neplatí.)
Nerovnosť $2^{\alnul}<2^{\mfr c}$ vyplýva z Cantorovej vety; stačí si ju prepísať ako $\mfr c<2^{\mfr c}$. (Cantorova veta je jeden z mála výsledkov o kardinálnej aritmetike, kde sa vyskytuje ostrá nerovnosť.)
Nerovnosť, ktorá je v druhom riadku, neplatí - v (a) sme ukázali, že $\alnul^{\mfr c}=2^{\mfr c}$, čiže tieto dva kardinály sa rovnajú.
Objavili sa nejaké veľmi neobvyklé resp. nesprávne manipulácie s mocninami. (Napriek tomu, že pravidlá pre prácu s exponentmi sú v podstate rovnaké, ako ste zvyknutí z prirodzených čísel.) Keďže sa takéto veci vyskytli vo viacerých písomkách, aspoň niektoré spomeniem a okomentujem:
$2^{\alnul\cdot\mfr c}=2^{\alnul+\mfr c}$
Toto je síce pravda, ale ak uvediete takúto rovnosť, bez akéhoľvek zdôvodnenia, tak to vyzerá, že používate rovnosť $a^{b\cdot c}=a^{b+c}$. (Čo síce platí, ak máme axiómu výberu, ale nie je to tvrdenie, ktoré sme dokazovali na prednáške.) Výraz $2^{\alnul\cdot\mfr c}$ by sa ľahšie upravil pomocou rovnosti $\alnul\cdot\mfr c=\mfr c$; dôkaz tejto rovnosti sme uviedli v (5).
Z inej písomky
$2^{(\mfr c^{\alnul})}=2^{\mfr c\cdot\alnul}$
$2^{2^{\alnul}\cdot\alnul}=2^{2\cdot\alnul\cdot\alnul}$
V prvom prípade porovnávate $a^{b^c}$ a $a^{b\cdot}$, čo nie je to isté. V druhom prípade mi nie je jasné, čo sa tam deje - ale určite to nie je použitie žiadneho z tvrdení, ktoré máme dokázané.