Najprv si povedzme nejaké všeobecné veci: Majme afinné podpriestory zadané ako bod + vektorová zložka, t.j. $\alpha\equiv A_1+V_1$, $\beta\equiv A_2+V_2$. Chceme vyrátať vzdialenosť $\rho(A,B)$.
Označme $V=V_1+V_2$. Vieme, že vzdialenosť je rovná
$$\rho(\alpha,\beta)=\rho(A_1+V,A_2+V)=\rho(A_1,A_2+V).$$
T.j. je rovnaká, ako vzdialenosť medzi rovnobežnými afinnými podpriestormi, ktoré sme viedli cez zadané afinné podpriestory.
Tým sme vlastne previedli úlohu na hľadanie vzdialenosti bodu od afinného podpriestoru. Pre priamku sme takúto úlohu riešili tu: viewtopic.php?f=29&t=623 Niektoré z postupov uvedených tam fungujú všeobecne
Iná možnosť je zobrať ľubovoľné body z jedného a druhého podpriestoru a hľadať priemet vektora spájajúceho tieto dva body do $V^\bot$. Veľkosť kolmého priemetu je presne vzdialenosť.
T.j. vieme, že $\vekt{A_1A_2}$ sa dá jednoznačne rozložiť ako $\vec u + \vec v$, kde $\vec u\in V$ a $\vec v\in V^\bot$. Ak nájdeme vektor $\vec v$, jeho dĺžka je hľadaná vzdialenosť.
Hľadať kolmý priemet sme sa naučili robiť už v minulom semestri: viewtopic.php?f=29&t=574
Ďalej vieme, že pre mimobežné afinné podpriestory existuje stredná priečka, t.j. existujú body $P\in\alpha$, $Q\in\beta$ také, že $\vekt{PQ}$ je kolmý na $\alpha$ aj na $\beta$. Potom platí $\rho(\alpha,\beta)=\abs{PQ}$. Čiže ak nájdeme strednú priečku, stačí vyrátať jej dĺžku.
Poďme sa skúsiť pozrieť na rôzne postupy výpočtu vzdialenosti na konkrétnom príklade.
Túto úlohu som zobral z http://thales.doa.fmph.uniba.sk/sleziak ... ohyvzd.pdf (Kde môžete nájsť tiež nejaké riešenia.)Vyrátajte vzdialenosť priamky $p$ a roviny $\alpha$ v $\mathbb R^4$, ak priamka $p$ je určená bodom $A=(1,0,1,0)$ a smerovým vektorom $\vec u=(0,1,1,1)$ a rovina $\alpha$ je určená bodom $B=(1,2,3,4)$ a vektormi $\vec v=(1,1,0,0)$ a $\vec w=(0,0,1,1)$.