Takže azda nie je úplne nezmyselné zverejniť aspoň tie príklady, čo boli nachystané na opravnú písomku a zdajú sa mi aspoň z nejakého dôvodu zaujímavé.
Konkrétne tento z takého dôvodu, že sa ma mailom niekto pýtal na veľmi podobný príklad. Okrem neho sem časom ešte dám jeden príklad na hľadanie inverznej matice s parametrom.
Riešenie.Doplňte vektory $\vec x_1$, $\vec x_2$ na bázu podpriestoru $S=[\vec y_1,\vec y_2,\vec y_3]$ v $\mathbb R^4$, alebo zdôvodnite, že sa to nedá.
$\vec x_1=(1,1,1,0)$, $\vec x_2=(0,0,0,1)$
$\vec y_1=(2,1,3,1)$, $\vec y_2=(1,3,-1,0)$, $\vec y_3=(1,2,0,2)$.
Riadkovými úpravami môžeme zistiť, že $S=[(1,0,2,0),(0,1,-1,0),(0,0,0,1)]$. Z toho sa ľahko skontroluje, že $\vec x_{1,2}\in S$. (Dá sa vidieť aj to, že to je vlastne nadrovina $2a-b-c=0$; ak súradnice označíme $a$, $b$, $c$, $d$.)
Stačí už potom pridať nejaký tretí vektor z $S$ taký, že to očividne tvorí bázu; napríklad $\vec v=(0,1,-1,0)$. (Matica z vektorov $\vec x_1$, $\vec x_2$, $\vec v$ je po jednej výmene riadkov už v stupňovitom tvare, a teda sú to lineárne nezávislé vektory.)
Tu je výpočet bázy pre podpriestor $S$.
Spoiler:
Toto bola však skôr zhoda okolností ako niečo, čo sa bude dať použiť vždy. (Táto úloha bola jednoduchá aj v tom, že $\vec x_{1,2}$ boli už priamo zadané tak, že tvorili riadky matice v redukovanom stupňovitom tvare. Ešte niečo na fórum k úlohám takéhoto typu napíšem.)