Ako ste si všimli, spomenul som, že nasledujúca úloha sa dá použiť aj na riešenie tejto.$\newcommand{\inv}[1]{{#1}^{-1}}$ (Ide o úlohu týkajúcu sa otázky, kedy je $x\mapsto \inv x$ homomorfizmus resp. izomorfizmus.)Nech konečná množina $G=\{e,a_1,\dots,a_n\}$ tvorí s operáciou $*$ komutatívnu grupu a $e$ je jej neutrálny prvok. (Prvky $e,a_1,\ldots,a_n$ sú navzájom rôzne, t.j. počet prvkov tejto grupy je $n+1$.)
Dokážte, že $$(a_1*a_2*\dots*a_n)^2=e.$$
Takže aj sem ešte napíšem niečo o alternatívnom riešení neskôr - keď už aj ďalšia úloha bude po termíne odovzdania. (Aj keď je to veľmi podobná idea - iba zapísaná trochu inak.)
Pozrime sa na to, o čo ide v riešení tejto úlohy.
Označme si $x=a_1*a_2*\dots*a_n$. Pre tento prvok si nejako chceme rozmyslieť, že $x^2=e$.
Nejaké drobnosti, skôr než sa pustíme do riešenia:
- Ak by som pridal aj neutrálny prvok, tak nič nezmením: $x=a_1*a_2*\dots*a_n=e*a_1*a_2*\dots*a_n$.
- Môžeme si to vyskúšať v nejakých konkrétnych prípadoch. Niekedy dokonca $x$ bude neutrálny prvok: Pre $(\mathbb Z_5,+)$ máme $x=1+2+3+4=0$. Ale napríklad v $(\mathbb Z_4,+)$ máme $x=1+2+3=2$. Toto nie je neutrálny prvok - stále však máme $2+2=0$, tvrdenie platí aj v tejto grupe.
Na vyriešenie úlohy si vlastne stačí uvedomiť, že v súčine
$$x*x=(a_1*a_2*\dots*a_n)*(a_1*a_2*\dots*a_n)$$
máme vlastne ku každému prvku v prvej zátvorke v tej druhej zátvorke inverzný prvok.
Pre každý prvok z $G$ totiž máme v $G$ aj inverzný prvok - a pre rôzne prvky nemôže byť inverz rovnaký. (Inak povedané: Zobrazenie $x\mapsto \inv x$ je bijekcia z $G$ do $G$.)
Teda vlastne vieme, že:
\begin{align*}
x*x&=(a_1*a_2*\dots*a_n)*(a_1*a_2*\dots*a_n)\\
&=(a_1*a_2*\dots*a_n)*(\inv{a_1}*\inv{a_2}*\dots*\inv{a_n})\\
&=(a_1*\inv{a_1})*(a_2*\inv{a_2})*\dots*(a_n*\inv{a_n})\\
&=e*e*\dots*e=e
\end{align*}
Poznámky k vašim riešeniam.
Niektorí ste použili podobný argument ako som napísal vyššie. Ale nijako ste nezdôvodnili, že v druhej zátvorke sú naozaj všetky inverzné prvky a každý práve raz.
Za takéto riešenie som nedával plný počet bodov.
Viacerí ste sa pozreli na dva typy prvkov - podľa toho, či $\inv a=a$ alebo $\inv a\ne a$.
Ak $a\ne\inv a$, tak v súčine ktorý nás zaujíma môžeme prvky preusporiadať tak, aby sme tam mali $a*\inv a$, čo nám dá neutrálny prvok.
Potom stále zostane súčin ostatných prvkov - ale ak už máme iba prvky také, že $a*a=e$, tak súčin $x^2$ môžeme opäť preusporiadať tak, aby sme mali prvok aj inverz vedľa seba.
Takýto argument je úplne v poriadku. (Ak sa rozumne napíše.)