Skúšky - priebeh, čo treba vedieť (LS 2023/24)

Moderators: Martin Sleziak, TomasRusin, Veronika Lackova, davidwilsch, jaroslav.gurican, Ludovit_Balko

Post Reply
Martin Sleziak
Posts: 5554
Joined: Mon Jan 02, 2012 5:25 pm

Skúšky - priebeh, čo treba vedieť (LS 2023/24)

Post by Martin Sleziak »

Pripomeniem, že na fóre je post o termínoch: viewtopic.php?t=2075

Čo treba vedieť
Stručne povedané - veci, ktoré boli na prednáške. Obsah jednotlivých prednášok je zhrnutý tu: viewtopic.php?t=2040
Explicitne ale spomeniem, že Jordanov normálny tvar a aj kužeľosečky sú témy, ktoré som spomenul iba informatívne - chcel som, aby ste videli, ako súvisia s tým, čo preberáme. Tieto veci sa na skúške neobjavia.
A obrátene, asi sa na cvikách nestihlo prepočítať až tak veľa príkladov na polynómy (keďže ku koncu semestra odpadli dve stredy), takže tam by ste si mali skúsiť aspoň niečo prepočítať samostatne: viewtopic.php?t=2073
Ak veľmi stručne zosumarizujem témy, ktoré sme prebrali a môžu byť na skúške:
Spoiler:
* Euklidovský vektorový priestor, skalárny súčin, veľkosť vektora, ortogonálny doplnok, ortoronormálna báza.
* Kvadratické formy, kanonický tvar, zákon zotrvačnosti, kladná definitnosť.
* Podobnosť matíc, podobnosť s diagonálnou maticou, vlastné hodnoty a vlastné vektory, ortogonálna podobnosť.
* Okruhy - základné definície, základné vlastnosti, homomorfizmy
* Polynómy - okruh polynómov, veta o delení so zvyškom, deliteľnosť, najväčší spoločný deliteľ a Euklidov algoritmus, jednoznačnosť rozkladu na ireducibilné polynómy, základné výsledky o koreňoch, základné výsledky o ireducibilných polynómoch.
Hodnotenie

Čo sa týka finálneho hodnotenia:
  • Zo semestra sa dalo získať 30 bodov, 70 bodov sa bude dať získať na skúške. Z toho bude nejakú časť tvoriť príklady a nejakú teória.
  • 60 bodov na skúške je rozdelených medzi písomku (30 bodov), multiple-choice test (20 bodov), ústnu odpoveď (20 bodov).
  • Stupnica bude taká ako je na stránke., t.j. aspoň 90 bodov na A-čko, aspoň 80 bodov na B-čko, ..., aspoň 50 bodov na E-čko.
Priebeh skúšky
Skúška začína o 8.00, dostanete písomku a multiple-choice test (ten bude mať každý z vás iný).
Písomka pozostáva zo 4 príkladov.
Okrem toho spolu s písomkou dostanete multiple choice test, ktorí by mal preveriť váš prehľad o teórii.
Keď odovzdáte písomku a multiple choice test, tak vám ich obodujem. Potom vás ešte čaká ústna odpoveď, kde si vytiahnete otázku k niektorej z tém, ktoré sme preberali.
Tu budú dve otázky, ktoré sú spolu za 20 bodov.
Potom budete mať čas na prípravu - a keď si tieto veci nachystáte, tak mi porozprávate k vašej otázke to, čo budete vedieť.
(Ústnu časť nebudem skúšať všetkých naraz, otázky vždy dostane len niekoľko ľudí. Čiže keď vás bude veľa, možno niektorí z vás môžu ísť po písomke na obed a vrátiť sa na ústnu časť. Vždy sa dohodneme - podľa toho, koľko vás bude a koľko vám potrvá napísanie písomky.)
Okrem toho počas ústnej odpovede sa môžeme porozprávať aj o tom, čo ste mali nesprávne v písomke a v teste z teórie.

Na písomke treba počítať s príkladmi zhruba takej náročnosti, ako sú príklady v texte, na cvičeniach, na písomkách počas semestra.

Skúšková písomka zostáva po skúške u mňa - podľa študijného poriadku som povinný archivovať písomku, ktorá bola súčasťou hodnotenia skúšky.
Ak sa však niekomu z vás bude zdať užitočné si písomku zobrať - budete si ju chcieť prejsť a pokúsiť sa poriadne rozmyslieť veci, ktoré neboli dobre - tak mi to stačí povedať. V takom prípade si ju oscanujem (a budem ju teda mať archivovanú v elektronickej podobe) a vašu papierovú verziu vám dám. (Ak to bude termín, kde bude pomerne veľa ľudí, treba počítať s tým, že k tomuto sa pravdepodobne nedostanem v ten istý deň ako bude skúška.)
Spoiler:
Čl. 2 (3)a z Prílohy č. 2 k študijnému poriadku:
"Katedra archivuje písomné práce študentov, ktoré sú súčasťou hodnotenia predmetu, po dobu troch rokov."
Post Reply