Skúsil by som porozprávať niečo o Zornovej leme a prípadne tiež o ordináloch a transfinitnej indukcii.
Dohodli sme sa na termíne v piatok o 9.50. (Pravdepodobne v akváriu M-II alebo v seminárke M-126. Ak by niekto s tým termínom chcel ešte hýbať, tak sa skúsime v rámci možnosti dohodnúť - ale pre tých, s ktorými som zatiaľ hovoril, vyzeral piatok asi najlepšie. Takéto veci sa už budú asi ľahšie riešiť keď sa naozaj stretneme priamo s tými, čo tam plánujú chodiť.)
V podstate by to znamenalo povedať si o oboch veciach čo to vlastne je a ukázať si zopár aplikácií. Oboje (ZL aj transfinitná indukcia) sú vcelku užitočné dôkazové techniky, ktoré sa v matematike často využívajú. (Prinajmenšom s Zornovou lemou sa takmer určite na matfyze párkrát stretnete.) Na čo všetko sa dajú použiť sa dá pozrieť napríklad tu viewtopic.php?t=25 alebo v tomto texte.
Nebol by to oficiálny predmet - čiže za to nie sú kredity. Ale na druhej strane, keď to bude bežať len takto neoficiálne, má to aj nejaké výhody.
Prekryv s inými predmetmi
Keďže padla aj otázka, či tu vlastne nebudem hovoriť veci ktoré sa aj tak dozviete inde, tak skúsim napísať nejaký stručný komentár aj k tomu. S Zornovou lemou sa na matfyze určite párkrát stretnete. (Ale skôr tak jednorázovo -že na niektorých predmetoch sa za celý semester vyskytne jeden či dva výsledky, kde treba použiť Zornovu lemu; a potom už tam o nej nebudete počuť.) Možno máte o čosi menšiu šancu sa stretnúť s transfinitnou indukciou.
Keď sa pozrieme na predmety, čo majú v názve teóriu množín, tak prof. Zlatoš učí predmet Teória množín a matematická logika 1 a 2. Nie je toho až tak veľa, v čo by ste počuli tu aj tam. (Možno ak si zapíšete TMML po tomto, tak tam budete mať miernu výhodu, že ste už narazili na niektoré veci, čo sa tam používajú. Zhruba rovnako by to asi bolo v obrátenom poradí.)
Na to, čo tu chcem robiť, by sa dalo asi pozerať ako na light verziu predmetu Aplikácie teórie množín (alebo aspoň jeho prvej časti). Tento predmet je zaradený na magisterskom štúdiu, čiže keď sa naň niekto prihlási, tak môžem počítať s tým, že ovláda veci z bakalárskeho štúdia. Toto sa teda bude odlišovať tak, že budeme vyberať také príklady použitia Zornovej lemy a transfinitnej indukcie, kde vám stačí to, čo viete v druhom ročníku, alebo sa chýbajúce veci dajú nie moc ťažko doplniť. (Ak by niekto chodil sem a potom si na magisterskom zapísal tento predmet Aplikácie teórie množín, tak už nejako individuálnou dohodou skúsime vyriešiť to, aby ste nemuseli znovu počúvať veci, ktoré ste už raz počuli.)