5. prednáška (22. 10. 2024) Lineárny obal $[\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n]$ vektorov $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n$. Lineárny obal je podpriestor, potom sme ho už nazývali podpriestor generovaný vektormi $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n$. Ak $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n\in S$, tak $[\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n]\subseteq S$. (Teda lineárny obal je najmenší podpriestor obsahujúci $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n$.)
$[\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n]=[\vec\beta_1,\dots,\vec\beta_m]$ práve vtedy, keď 1. $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n\in [\vec\beta_1,\dots,\vec\beta_m]$ a 2. $\vec\beta_1,\dots,\vec\beta_m\in [\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n]$.
Vektor $\vec\beta$ je lineárnou kombináciou vektorov $\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n$ práve vtedy, keď $[\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n]=[\vec\alpha_1,\dots,\vec\alpha_n,\vec\beta]$.
Lineárna závislosť/nezávislosť. Definícia lineárnej závislosti a nezávislosti. Príklady.
Ak je jeden vektor je lineárne nezávislý, tak je to nenulový vektor.
Vektory sú lineárne závislé práve vtedy, keď jeden z nich je lineárnou kombináciou ostatných/predchádzajúcich.
Steinitzova veta o výmene a jej dôkaz (na stránke, ktorá je tu uvedená je veľmi podobný, ako ten, ktorý som povedal, rozdiely sú v malých detailoch argumentácie - to, čo som povedal zhruba zodpovedá tomu, čo je v skriptách). Dokázal som len "bázu" indukcie, povedal som, že si máte indukčný krok pozrieť sami a že ho budem skúšať len v prípade, že budete chcieť zo skúšky hodnotenie "A". (Nabudúce sa vrátim k tomu, ako sa Steinitzova veta používa, aj ju vysvetlime na konkrétnom príklade).
Ešte jedna veľmi dôležitá vec. Všimnite si, že v znení Steinitzovej vety sa NIKDE nevyskytuje slovo BÁZA!!! Pojem BÁZA budeme definovať až na budúcej prednáške, preto tam ani nemá čo robiť!
Máte zadania novej domácej úlohy.
Tu je linka.
Nejaké komentáre k tejto úlohe sú
tu (v tom komentári sú úlohy v inom poradí, pohľadajte si správne číslo).