4. týždeň
Výberové cviko (17.10.):
Izomorfizmy grúp. Robili sme niektoré príklady týkajúce sa toho, či sú dané grupy izomorfné - podobné úlohy sú aj v
03podgrp.pdf.
Konkrétne sme sa pozreli na:
- $(\mathbb Z_4,+)$, $(\mathbb Z_5\setminus\{0\},+)$
- $(\mathbb Z_4,+)$, $(\mathbb Z_5\setminus\{0\},\cdot)$, $(\mathbb Z_2\times \mathbb Z_2,+)$
- $(\mathbb Z_6,+)$, $(\mathbb Z_2\times \mathbb Z_3,+)$, $(S_3,\circ)$
(V prvom prípade sa grupy líšia počtom prvkov. Zo štvorprvových grúp dve boli izomorfné, $\mathbb Z_2\times \mathbb Z_2$ s ostatnými izomorfná nie je. Pre šesťprvkové grupy $S_3$ nie je izomorfná z ostatnými - nie je komutatívna. Na cvičení sme už nestihli ukázať, že $\mathbb Z_6$ a $\mathbb Z_2\times\mathbb Z_3$ sú izomorfné; ale povedali sme si že by fungoval veľmi podobný postup akým sme našli izomorfizmus medzi $(\mathbb Z_4,+)$ a $(\mathbb Z_5\setminus\{0\},\cdot)$.)
Relácie ekvivalencie. Pozreli sme sa na overenie či dané relácia je reláciou ekvivalencie, konkrétne sme urobili z
04faktor.pdf z úlohy 1.1 časti b), c), e), f). Okrem toho ešte reláciu takú, kde sa zhodovala prvá alebo druhá súradnica (t.j. $M=\mathbb R^2$ a $\{((x_1,x_2),(y_1,y_2))\in M\times M; x_1=y_1 \lor x_2=y_2\}$.)
Dohodli sme sa, že nabudúce bude
krátka písomka zameraná na
* Grupy a binárne operácie. (T.j. veci takého typu ako sú
02binop.pdf a v prednáškových úlohách 2 a začiatok 3 - nebudem tam dávať úlohy na podgrupy, homomorfizmy, izomorfizmy.)
* Relácie ekvivalencie. (Podobné veci ako boli na dnešnom cviku.)
Povinné cviko (18.10.):
Riešili sme tretiu sadu prednáškových úloh. (Poslednú úlohu sme nestihli - ak bude niekto mať záujem, dá sa odprezentovať nabudúce.)
Dve úlohy boli takého typu, že bolo treba nájsť všetky podgrupy nejakej grupy. (Čiže súčasťou úlohy je aj to, že keď sme už nejaké našli, tak by sme radi zdôvodnili, že sú to už naozaj všetky.) Pridám linku na starší topic, kde sa niečo podobné robilo pre $(\mathbb Z_{12},+)$: vsetky podgrupy
viewtopic.php?t=770
Ešte spomeniem, že konečné pre grupy platí výsledok známy ako
Lagrangeova veta: Počet prvkov ľubovoľnej podgrupy delí počet prvkov celej grupy. (T.j. napríklad dnes keď sme robili so 6-prvkovými grupami, tak vieme že jediné možné počty prvkov pre podgrupy sú 1,2,3 a 6. Táto informácia by nám zjednodušila úvahy, ktoré sme dnes robili.) Lagrangeova veta sa dá dokázať pomocou vecí, ktoré sa budete učiť v kapitole o faktorových grupách - možno si ju stihneme aj dokázať na cvičení. (Je to úloha 2.4 v
04faktor.pdf.)