8. prednáška (15.4.):
Ortogonálna podobnosť.
Dokázali sme, že reálna symetrická matica má všetky vlastné hodnoty reálne. Z toho sme (spolu so Schurovou vetou) už dostali vetu o hlavných osiach - každá symetrická reálna matica je ortogonálne podobná s diagonálnou maticou.
Upozornil som na to, že sme využívali aj
základnú vetu algebry, t.j. tvrdenie, že polynóm stupňa $n$ nad poľom $\mathbb C$ sa dá rozložiť na súčin $n$ koreňových činiteľov. (Touto vetou sa budeme ešte zaoberať pri polynómoch - ale nebudeme je dokazovať; dôkaz nie je jednoduchý.)
Pri výpočtoch, je užitočné vedieť, že pri symetrickej matici sú vlastné vektory prislúchajúce rôznym vlastným číslam na seba kolmé:
viewtopic.php?t=1691
Túto vetu som na prednáške nerobil - dá sa pozrieť v texte, budete ju robiť aj na cvičeniach.
Ortogonálne matice. Transformácie zodpovedajúce ortogonálnym maticiam zachovávajú uhly (a teda aj veľkosť, kolmosť, uhol).
Na cvičeniach sa pozrieme na to, ako vyzerajú ortogonálne matice $2\times2$ a že zodpovedajúce transformácie sú rotácie a zloženia rotácie s osovou symetriou. (Zatiaľ sme si povedali, že na základe zachovávania dĺžky a kolmosti už máme aspoň nejakú geometrickú predstavu o tom, ako zhruba by mali vyzerať zodpovedajúce lineárne zobrazenia.)
Aspoň stručne som povedal niečo o tom, čo vieme z tejto teórie dostať pre krivky druhého rádu v rovine. (Viac detailov sa dá pozrieť v texte - tu som to spomenul skôr ako poznámku bokom; aby bolo vidno, prečo sme nazvali tento výsledok veta o hlavných osiach a že to súvisí s nejakou geometriou. Nie je to vec, ktorú by som skúšal - napokon keď som o niečom takomto hovoril, tak som preskočil kopec detailov, ktoré by bolo treba zdôvodniť, ak by sme to robili poriadne.)
Týmto sme vlastne ukončili to, čo chceme na tejto prednáške povedať k téme podobnosti - niekedy aspoň stručne niečo poviem o
Jordanovom normálnom tvare. (Opäť iba informatívne - nebudeme sa tejto téme venovať detailne.)
Okruhy. Základné definície (zatiaľ sme stihli povedať čo je okruh, komutatívny okruh, okruh s jednotkou).
Príklady: $(\mathbb Z,+,\cdot)$, ľubovoľné pole.
Párne čísla $(2\mathbb Z,+,\cdot)$ - príklad okruhu, ktorý nemá jednotku.
Okruh matíc $(M_{n,n}(F),+,\cdot)$ - pre $n\ge2$ dostaneme nekomutatívny okruh.