6. prednáška (27.3.):
Dobre usporiadané množiny
Dokázali sme základnú vetu o dobre usporiadaných množinách: Pre ľubovoľné dve d.u.m. platí, že niektorá z nich je izomorfná s počiatočným úsekom druhej. (Tým sme dokončili časť 5.1 z
apliktm.pdf. Keďže sa často odvolávam na tento text, tak spomeniem, že celá kapitola o ordinálnych číslach by si zaslúžila poriadnejšie prepísať a zreorganizovať a veľa vecí tam zatiaľ úplne chýba. Ale potiaľto sa asi vcelku dá čítať, akurát s tým, že dôkaz vety 5.1.5 tam napísaný nie je.)
Ukázali sme, že brať ľubovoľné podmnožiny (nie iba počiatočné úseky) dáva to isté: Nech $(A,\le)$ a $(B,\le)$ sú dobre usporiadané množiny, pričom $A$ je izomorfná s nejakou podmnožinou množiny $B$. Potom $A$ je izomorfná s počiatočným úsekom množiny $B$. (Ale aj tak sú v tomto kontexte z istého pohľadu počiatočné úseky prirodzenejšie. Je však užitočné, že vieme, že tieto dve podmienky sú ekvivalentné)
Ordinálne čísla:
Ordinálne čísla sa dajú definovať aj axiomaticky, najčastejšie sa používa
von Neumannova konštrukcia. My použijeme "naivný" prístup - definujeme ich ako ordinálne typy dobre usporidaných množiín.
K veciam z tejto časti je toho pomerne málo v texte s poznámkami k prednáške - ale snáď sa to aspoň trochu dá sledovať na základe slajdov:
52ordnaiv.pdf.
Povedali sme si, ako pre ordinály definujeme $\alpha=\beta$ a $\alpha\le\beta$. (Zodpovedá to izomorfizmu dobre usporiadaných množín resp. tomu, že $(A,\le)$ je izomorfná s počiatočným úsekom $(B,\le)$.)
Na konci sme si ešte ukázali izomorfizmus medzi dobre usporiadanou množinou $(A,\le)$ a $(\{A_a; a\in A\}, \subseteq)$. (Nabudúce sa k tomu vrátim
a poviem, ako to súvisí s reprezentáciou čiastočne usporiadaných množín.)
Zadefinovali sme $\sum\limits_{i\in I} (A_i,\le_i)$ pre dobre usporiadané množiny $(I,\le)$ a $(A_i,\le_i)$ (lexikografická suma).
Pomocou nej sme ukázali, že systém dobre usporiadaných množín vieme vložiť do jednej d.u.m. ako podmnožiny - a teda aj ako počiatočné úseky. Potrebovali sme tu však dobré usporiadanie na indexovej množine $I$ - jedna možnosť by bola použiť WO; ako sa to dá urobiť bez AC som nechal ako cvičenie:
du04.pdf.
Na konci sme si ešte ukázali izomorfizmus medzi dobre usporiadanou množinou $(A,\le)$ a $(\{A_a; a\in A\}, \subseteq)$. (Nabudúce sa k tomu vrátim a poviem, ako to súvisí s reprezentáciou čiastočne usporiadaných množín.)