5. týždeň
Výberové cviko (23.10.):
Ukázali sme si, že existuje bijekcia medzi $H$ a ľubovoľnou triedou rozkladu $G$ podľa $H$. Z toho dostaneme, že počet prvkov podgrupy delí počet prvkov grupy. (Tento výsledok sa volá
Lagrangeova veta a platí aj pre ľubovoľné grupy - tu na LAG1 sme všetky veci súvisiace s faktorovými grupami a rozkladmi definovali iba pre komutatívne grupy. Neskôr na Algebre (1) sa tieto veci budete učiť o niečo všeobecnejšie.)
Potom sme sa pozreli na nejaké príklady faktorových grúp. Špeciálne sme sa snažili aj o to, čo vieme dostať z vety o izomorfizme. Konkrétne sme videli, že $(\mathbb R\setminus\{0\},\cdot)/\mathbb R^+\cong (\{\pm1\},\cdot)$ a $(\mathbb R\setminus\{0\},\cdot)/\{\pm 1\}\cong (\mathbb R^+,\cdot)$. (Takmer rovnaké príklady ste videli na prednáške, len ste robili s $\mathbb C$ namiesto $\mathbb R$ a s jenotkovou kružnicou namiesto $\{\pm1\}$.) Ešte sme videli aj to, že $(\mathbb R^2,+)/H\cong\mathbb R$, kde $H=\{(x,y)\in\mathbb R^2; y-2x=0\}$. (V podstate rovnako to prejde pre ľubovoľnú priamku prechádzajúcu nulou.)
Takéto alebo veľmi podobné príklady nájdete aj medzi riešenými úlohami na faktorové grupy:
http://msleziak.com/vyuka/2017/lag/faktorove.pdf (V príkladoch, ktoré som tam dal, som sa snažil ukázať postup z definície aj postup využívajúci vetu o izomorfizme. A kde to šlo tak som skúsil aj nakresliť nejaký obrázok ukazujúci o čo tam ide.)
Dohodli sme sa, že nabudúce (t.j. o 2 týždne - keďže budúci pondelok je dekanské voľno) bude
krátka písomka zameraná na 1. Grupy a binárne operácie. 2. Relácie ekvivalencie.
Povinné cviko (24.10.):
Riešili sme
prednáškové úlohy - nestihli sme 1.7.8(3) a 1.7.8(4).
Jedna z prednáškových úloh bola lema 1.1.7. V nej sme odvodili vyjadrenie n.s.d. dvoch čísel ako ich celočíselnej kombinácie. Tomuto výsledku sa niekedy hovorí aj
Bézoutova identita.
K úlohe 1.7.8(10) pridám túto linku:
viewtopic.php?t=738
V jednej úlohe sme sa pozreli na to, čo sa stane ak namiesto celých čísel vezmeme racionálne - skontrolovali sme, že $\{a+b\sqrt2; a,b\in\mathbb Q\}$ tvorí s obvyklým sčitovaním a násobením pole. (Jediný detail, ktorý sme preskočili, je overenie že pre racionálne čísla platí $a+b\sqrt2=0$ $\Leftrightarrow$ $a=b=0$.) Opäť pridám k tejto úlohe aj linku:
viewtopic.php?t=84